Seudónimo Seudónimo
  • 27-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of fruit juice costs $2.76. At that same rate, how much would a 15-pack cost

Respuesta :

ivystorm
ivystorm ivystorm
  • 27-02-2017
A 15 - pack would cost $6.90.

Explanation:
We know that a 6-pack of fruit juice would cost 2.76, so to find the cost of 1 -pack, you divide 2.76 by 6. That gives us $0.46 for 1 -pack. To find the cost of a 15-pack, you would multiply $0.46 by 15, which gives us $6.90. Therefore, a 15- pack would cost $6.90
Answer Link

Otras preguntas

Solve each system of equations of equations.x + y = -62x - y = 3​
Please help me with this
evaluate m-t2 divided (m+p)+2t if m=3,t=10,and p=2
what are the causes of variation in sexual and asexual reproduction​
state four steps that can be undertaken to improve the ventilation in indoor public spaces and buildings?​
Parallel lines /////////////
Susan had an emergency Cesarean with her first child due to concern about the fetal heart rate. She is now pregnant with her second child and would like to try
find the real numbers x and y that make the equation true (5-2i)-7=x-(3-yi)​
Extensive properties _______________ useful for identifying a substance because the substance may be present in any _______________. Some _______________ proper
Write the symbol for every chemical element that has atomic number less than 5 and atomic mass greater than 8.3 u.