harmid2000 harmid2000
  • 27-06-2021
  • Mathematics
contestada

I need help with this.

I need help with this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 28-06-2021

9514 1404 393

Answer:

  $400

Step-by-step explanation:

The word "per" in math often means "divided by". To find price per square foot, find price divided by square feet.

  $700,000/(1750 ft²) = $400 /ft²

The price per square foot of House 4 was $400.

Answer Link

Otras preguntas

What is two fifths the cube of a number?
A student wants to use indirect measurement to find the thickness of a sheet of newspaper. In a 50-centimeter tall recycling bin, she finds 50 sheets of newspa
what is lo salt used for?
true or false the precision of calculated answers is limited by the least precise measurement used in the calculation
a naturally occurring force related to two bidies in motion is force
what is lo salt used for?
Write the next two terms in the sequence I really need help thanks
What was MAO Zedong's position on population growth ?
lnp=lna-h/rt. how to solve for t?
Help with 19,20,21,23 please i don't understand geometry at all