babekay
babekay babekay
  • 28-03-2018
  • Mathematics
contestada

What is the cost , per pound, for the candy.

What is the cost per pound for the candy class=

Respuesta :

edyg144 edyg144
  • 28-03-2018
what you would do is divide the cost by pounds so you do 12$/10lbs which is 1.2$ per pound.
Answer Link
amandalee2 amandalee2
  • 28-03-2018
she is correct, divide the cost by pounds and that’s the answer
Answer Link

Otras preguntas

What event triggered the civil service reform of the 1880s? A) the assassination of President Garfield B) the impeachment of President Johnson C) the end of
When Spain asked for III bottles of Olive Oil, how many did the Romans Trade with them?
Consult an online dictionary and/or thesaurus to respond to the following prompt in a paragraph of 7 to 10 sentences. Choose five words from five separate line
A water tank is 1/8 full. the tank is 3/4 full when 42 gallons of water are added to the tank. how much water can the tank hold
1. The politicians who met at the Hartford Convention in 1814 A. recommended changes in the Constitution. B. were mainly concerned with increasing trade wit
what is a half of 104
math help rightnow plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz 1 attachment answer all
A scientist is studying the action of RNA polymerase during transcription. He wants to know what type of bases are added to the growing mRNA by RNA polymerase.
Which of the following factors does NOT affect the vitamin content of foods? A. The growing conditions of fruits and vegetables which are good sources of vitam
Sam can solve 30 multiplication problems in 2 min .How many can be solved in 20 minutes