glogangboydt
glogangboydt glogangboydt
  • 27-03-2018
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $0.30 per lb to $0.90 per lb in three years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

broo4o
broo4o broo4o
  • 27-03-2018
90-30=60 then 60/3 years = rate of change per year
$0.2 per year
Answer Link

Otras preguntas

if school is canceled, the principal or one of the secretaries (telephones, telephone) the radio stream. which fits the best?
A bias, like an opinion, is based on how a person ________ information. another question on the crossword puzzle 10 letter word
1×10+1×1+(9×1/10)+(2×1/100)+(3×1/1000)
josh receives a weekly paycheck from his job. at the end of the week he has $52 remaining. throughout the week he spent a third of his paycheck at the mall and
Which trait distinguishes modern drama from traditional drama? A.The plot of a modern drama does not always follow a strict structure and might end without a cl
Part C An identical arrow strikes the target at 55 m/s . If the target exerts the same average force as before, what's the penetration depth?
One of the first terrorist attacks against the U.S. was the bombing of the marine barracks in ________, Lebanon.
Which of the following represent standard payroll deductions a. federal income tax b. state income tax c. unemployment insurance d. all of the above
the practical aspects of communicating with others, or the social “niceties” of language, are referred to as
if you are writing a true story about yourself but its about summer what do you call it? Is it auto-biography about summer? or...?