michaeltrang33Mike
michaeltrang33Mike michaeltrang33Mike
  • 31-01-2016
  • Mathematics
contestada

If you can buy 3 items for $9.00,how much will it cost for 5 item

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 31-01-2016
the answer would be $15.00 
9/3=3
3*5= 15 
Hope this helped :)
Answer Link
Аноним Аноним
  • 31-01-2016
To find this we first have to find the unit rate of the item by dividing 9 by 3 which equals 3. 3 multiplied by 5 is 15.
So the final answer is $15.00
Answer Link

Otras preguntas

faites la liste de vos qualites puis completez les deux phrases. six point forts.......J'aimerais etre un peu plus.. six points faibles.....j'aimerais etre un p
What is the gcf of 20 28 and 44
Immigrants from Romania walked across the border into the United States in search of work. TRUE FALSE
The area of a rectangle is the product of its length and width.a rectangular poster has an area of 260 square inches.the width of the poster is greater than 10
replace the suffix -ity in identity with a new duffix. use it in a sentence.
What advantages did the American Continental Army have in the Revolutionary War? (Select all that apply.) They had strong military leadership. They had a strong
Why did the Roman Empire split into eastern and western parts?
rumina is baking 25 muffins fir the bake sale.She has already baked 12.How many more does she need to bake?
whats the value of y? 3(4y+8)=-12
What is a appropriate metric unit for the mass of a television