mycraft009
mycraft009 mycraft009
  • 30-01-2016
  • Mathematics
contestada

use the unit price to find the total price. 7 gallons at $1.88 per gallon


A( $13.76

B($13.56

C($13.26

D($13.16

Respuesta :

mooingpiggy mooingpiggy
  • 30-01-2016
One gallon costs $1.88. To find the cost of seven gallons, you would multiply this price by seven.

1.88 x 7 = $13.16, which is answer D

Answer Link

Otras preguntas

What are the basic characteristics of migration in terms of direction of flow, frequency, importance of globalization, and type of diffusion?
In a right-angled triangle, one acute angle is 30°. Find the other acute angleVII CLASS MATHEMATICS​
A particle performing circular motion along the path of radius 2 metre with linear acceleration 5 metre per second square find its angular acceleration​
The difference between secured and unsecured loans is that the secured loan A. requires a cosigner B. doesn't require collateral C. has a lower interest rate D.
Match each of Erikson’s stages of psychosocial development to the respective development that is likely to occur at that age. initiative versus guilt identity v
PLEASE HELP QUICK! There are 2 questions please answer them both
If two supplementary angles are equal,find them.​
Which of these statements describe you? Check all that apply. I have participated in an online discussion forum. I am comfortable speaking before large groups.
help me please and thank you
Can someone please help.