cheyenne69
cheyenne69 cheyenne69
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

A 4 ounce package of jelly beans cost $1.15. What is the closest price to the cost per pound.

Respuesta :

pr894221p2kikq pr894221p2kikq
  • 01-03-2018
I think the answer is 0.29
Answer Link
dl9976p4favu dl9976p4favu
  • 11-12-2020

Answer:

it is $4.60 16 ounces/1 pound x 1 pound/4 ounces x 1.15=$4.60 , so there are 4 ( 4 ounces in a pound and you multiply that by 1.15 per 4 ounces and you have 4 of them so $4.60. it is Not .29 as stated that would be if you were dividing so it is $4.60.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Before World War 1 international terrorism was mostly used by
Under the leadership of Mikhail Gorbachev, the doctrine of perestroika called for which of the following? A. A central banking system under private ownership b.
what did rudolf virchow discover
Hexagon DEFGHI is translated on the coordinate plane below to create hexagon D'E'F'G'H'I': Hexagon DEFGHI and Hexagon D prime E prime F prime G prime H prime I
Why did many Americans oppose getting involved in World War II
what is a theme discussed in "The Nun's Priest's Tale"?
How does the allele combination in parents affect the probability of recessive/dominant phenotypes produced in the offspring?
Please answer the question from the attachment.
What makes gravity work
During an endothermic reaction, heat is: a. absorbed. c. transferred. b. given off. d. constant.