lilacmagic5281 lilacmagic5281
  • 27-02-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa went to the hardware store and bought 12 pieces rope. Each rope was 34 of a meter long. If the rope cost $3.50 a meter, how much did she spend?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-02-2018
one rope = 34m
12 ropes = 34 x 12 = 408m
Total cost = $3.50 x 408 = $1428
Answer Link

Otras preguntas

A system of different people in different lands who trade goods back and forth is called what
what are some character traits of Dolley Madison?
What Is Dark Satire? Could you help me please?
Christy bought an 8 foot piece of lumber to trim a bookshelf  . Altogether, she needs 100 inches of lumber for the trim .Did Christy buy enough lumber? Explain
A culture of bacteria grows exponentially. It doubles in size every 16 hours. How long will it take to triple from its original size?
70% of the world's snake species lay eggs, while the remaining ones give birth to live young. If there are 2,700 different species, how many of them give birth
What Is Plurilingualism? Thanks in advance
How do I round 2.327 to the nearest tenth??
Use the discriminant to determine the number and type of solutions the equation has.x2 + 8x + 12 = 0a. no real solutionb. one real solutionc. two rational solut
a fraction that has been rewritten to have the smallest possible numerators and denominator is in      form