j12302952 j12302952
  • 30-01-2018
  • Mathematics
contestada

at what gas station dose gas cost the least per gallon

at what gas station dose gas cost the least per gallon class=

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 01-02-2018
To calculate each of these, divide the number of gallons into the total cost for each gas station.

E) $21.18/6= $3.53 per gallon
F) $28.32/8= $3.54 per gallon
G) $35.60/10= $3.56 per gallon
H) $42.60/12= $3.55 per gallon

Gas cost the least at gas station E) $3.53 per gallon


Hope this helped!  :)
Answer Link

Otras preguntas

0.6w = 0.48 how u do this
A scientist observing a group of spider monkeys noticed that the adult females often spend time picking leaves off of tree branches. The scientist hypothesizes
As a result of Supreme Court rulings during the Progressive era, A.)most reforms were upheld and implemented by businesses. B.)many reforms were overturned whe
Velocity describes the speed of an object in a particular direction.. TRUE OR FALSE
Respiration involves the release of energy due to the breakdown of large polymers. What type of a reaction is respiration?
Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend on apples
round the nearest whole number 5.28
What term refers to the act of not following social norms?
What is dramatic irony? when a character says one thing but means another when a character makes fun of another character without them understanding when the au
How many times does 12 go into 800