Yanayuki Yanayuki
  • 27-01-2018
  • Mathematics
contestada

a package of 35 pencils cost $5.25. At thid rate,what is the cost of 1 pencil

Respuesta :

flores111709
flores111709 flores111709
  • 27-01-2018
eat pencil is about .15 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 27-01-2018
5.25/35 = x/1

Divide 5.25 by 35.
5.25÷35=.15

the answer is $0.15 per pencil.
Answer Link

Otras preguntas

What is installment credit
Paolo pays 244 Dolors for 5 identical calculators about how much does paolo pay for one calculator
Which of the following statements describes the structure of the government outlined in the constitution
solve the system of equations and choose the correct ordered pair 4x-2y=-2 6x+3y=27
how can we determine inequality using position on a number line?
Describe actions to take if the behaviour and movement of others hinders an individual ability to sleep
Insert Parentheses to make this statement true 21-8-6=19
solve for x 7/6 - (5x-3) = 1/5x - 12
Multiply the following and write your answer In scientific notation.. 3.62 × 10^-5 · 9,400.
Which expression is equivalent to 4(x+2)?