emilyg2021 emilyg2021
  • 29-11-2015
  • Mathematics
contestada

Molly bought two heads of cabbage for $1.80. How many heads of cabbage can Willie buy if he has $28.80?

Respuesta :

BabbyGrl
BabbyGrl BabbyGrl
  • 29-11-2015
Assuming that the cost of cabbage heads is the same for both Mollly and Willie the cost of one head of cabbage would be $1.80 / 2 which is equal to $0.90.

If Willie has $28.80 he can buy $28.80 / $0.90 worth of cabbage heads. He can therefore buy 32 heads of cabbage.
Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP ASAP VERY IMPORTANT BRAINLIEST AND 20 POINTS
A, B, and C are collinear, and B is between A and C. The ratio of AB is 1:1. If A is at (1,-9) and B is at (2,0), what are the coordinates of point C
The following data was measured for the reaction above at a constant temperature. Experiment Initial [A] mol L‐1 Initial [B] mol L‐1 Initial rate of formation o
what is the smallest of the terrestrial planets?​
Explain the differences between the orange industry in California and Florida.
With endurance training, muscle mitochondria increase in? a. size and number b. number only c. size only d. neither size nor number
What gave Canada its political independence? 1. Canadian Constitution 2. British North American Act of 1867 3. Statute of Westminster 4. Canada Act
what is right to equality in India? define
How must samples be prepared for observation by an electron microscope
Does this app work for English too