supersmartstar supersmartstar
  • 26-11-2015
  • Mathematics
contestada

A pound of rice crackers costs $2.88.Matthew purchased 1/4 pound of crackers.How much did he pay for the crackers?

Respuesta :

cebw12
cebw12 cebw12
  • 26-11-2015
He paid $0.72, because $2.88×(1÷4) = $0.72
Answer Link
Neuron
Neuron Neuron
  • 27-11-2015
a pound of rice crackers ... $2.88
1/4 pound of crackers ... $x = ?

If you would like to know how much did Matthew pay for the crackers, you can calculate this using the following steps:

1 * x = 1/4 * 2.88
x = 1/4 * 2.88
x = $0.72

Result: Matthew paid $0.72 for 1/4 pound of crackers.
Answer Link

Otras preguntas

Which fallacy is this an example of? Julia loves knitting, but her friends think it is not cool to knit. She agrees and says that even she does not like to knit
What is the distance between −93 and 114 on a number line?
All motorcyclist wear helmets , I need to write this as in a conditional statement
PLEASE HELP! Which of the following sentences is a Simile A. He is a ray of sunshine. B. She is like a ray of sunshine C. The sun shines it rays on us D.The sun
After World War I, what was Wilson's organization for settling world problems?
What enabled India to make contact with the outside world in the sixth century B.C.E.? a. Alexander the Great's conquest brought knowledge of the Mediterranean
CARINA Sí, es verdad. Aquí hay unas fotos. Mira (look), él es (2) ____ hermano Juan
USE Economic Resources in a sentence, Please!!
What is the midpoint of 0 1000
As earth orbits the sun its north and south poles always point in the same direction