Slothjr Slothjr
  • 28-12-2017
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 28-12-2017
cost per lb.......cost / lb ...so u put the cost on top and the lbs on the bottom and u divide..... 11.82 / 1.2 = $ 9.85 per lb <==
Answer Link
Nico1015
Nico1015 Nico1015
  • 28-12-2017
It’s $9.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

subtract. use models if needed (-2x+6)-(13×-16)
The loudness of a sound is determined by the __________, or height, of the sound wave. a. frequency b. purity c. amplitude d. pitch
Why did Gerald Ford face a difficult election in 1976? A. Ford faced a severe recession in the nation. B. Ford couldn't raise enough money to run a serious camp
According to Picasso, inspiration for art comes by _____.
my baby cousin up crying nonstop is it colic
a unit of volume with dimensions 1 unit x 1 unit x 1 unit what is it
What adds to get -30 and multiplies to get 72
Which system of Spanish government did haciendas replace? a. the encomienda b. popular sovereignty c. socialism d. coalitions
What are two functions of mitosis?
Which poet, who seems be using iambic pentameter, bends the meter most? a. Emily Dickinson b. Gerard Manley Hopkins c. John Donne d. Emma Lazarus