tmwoycik0101 tmwoycik0101
  • 28-11-2017
  • Mathematics
contestada

Luisa realized that to purchase 3 tacos it costs $3.75 and to purchase 5 tacos it costs $6.25. How much does it cost for each taco?

Respuesta :

JoshuaPH
JoshuaPH JoshuaPH
  • 28-11-2017
Divide $6.25 by 5 to get $1.25 
Each taco costs $1.25
Answer Link
guerrerosophia8 guerrerosophia8
  • 28-11-2017
each taco should cost $1.25
Answer Link

Otras preguntas

what are two other form for 8.517
What has definite ratio of components
What may form where a river enters a large body of water such as a lake?
Why might people exercise their first amendment right to the petition the government?
Which property of the nitrogen cycle makes it a good illustration of the conservation of matter?
Last year Frank had a total income of $58,800. He sold a house and made a profit of $27,940. He also had monthly income of $80 from investments. Frank works 25
list the eight parts of speech and give an example of each
What does "2" mean in 2co2
The India Gate commemorates A. Gandhi's salt march. B. Ashoka the Great. C. India's First War of Independence. D. British Indian Army soldiers who fought in Wo
Regarding the Hapsburg rulers, which of the following statements is true? A. Hapsburg rulers had no control over their Hungarian and Polish subjects. B. Ha