Ni1 Ni1
  • 28-11-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $.35 per pound. Tamara buys 0.2 pounds of nuts. how much will the nuts cost

Respuesta :

mahine0512
mahine0512 mahine0512
  • 28-11-2017
well you would divide .35 by 10 and get .035. then you do .035 times 2 and get .07 it costs 7 cents for .2 lbs. of nuts





Answer Link
nab212004
nab212004 nab212004
  • 10-09-2020

Answer:

$.35x2= $0.70

Step-by-step explanation:

0.35 x 2 gives you $.70

Answer Link

Otras preguntas

How do I factor out a constant before factoring out a quadratic? Factor completely: 3w^2-3w-90
which goal of the U.S.costitution states that the goverment should work to protect the country from its enemies?
How do u solve 6 1/2 - 1 9/10
Find the number of moles of argon in 452 g of argon
How did Lincoln plan to prevent secession?
what's the definition of imperialism?
Describe the changes in western society that gave rise to the city geography and ecology
Which equation is shown on the graph?    A.y = 2x  B.y = x + 2  C.y = 2x + 2  D.y = x – 2
in Spanish (Escribe 10 oraciones usando ser y estar )
A news station in oregon recorded that the low temperature for 5 days were -3,-2,2,2, and 6.what was the average temperature for those days