bestatmath
bestatmath bestatmath
  • 30-10-2015
  • Mathematics
contestada

8 pencels cost 3.44 whates the unit rate of one pencil

Respuesta :

Narusin12
Narusin12 Narusin12
  • 30-10-2015
The unit rate of one pencil is $0.43
3.44/8=0.34

Answer Link
Percy2Chase
Percy2Chase Percy2Chase
  • 30-10-2015
One pencil costs $0.43, you just divide 3.44 by 8

Answer Link

Otras preguntas

An organic compound with a ratio of one carbon atom to two hydrogen atoms to one oxygen atom is a(n)_______________.
Heather is looking at different options for retirement investing. She finds an IRA that will pay 5% interest on the balance every year until she retires. Once
A room has and area of 60 square meters and a perimeter of 32 meters what length and width of the room?
I have trouble with one question. Which of the following is a sentence fragment? A. For what it is worth, I agree. B. And now there are two of us. (I think it'
five factors that cause environmental degradation
When 6.0 mol Al react with 13 mol HCl, what is the limiting reactant, and how many moles of H2 can be formed? 2Al + 6HCl → 2AlCl3 + 3H2
An ore contains fe3o4 and no other iron. the iron in a 51.9-gram sample of the ore is all converted by a series of chemical reactions to fe2o3. the mass of fe2o
why is primary far less common and takes much longer to complete than secondary succession
24a - 22 = -4 (1 - 6a) Please solve and show work
Fruit salad can be made with any $3$ of these $5$ fruits: apples, bananas, grapes, strawberries, and pineapples. If strawberries and pineapples do not taste goo