aprilwalker245oxoscf aprilwalker245oxoscf
  • 26-10-2017
  • Mathematics
contestada

Broccoli cost $1.50 per pound at a store. How much money does 32 ounces of broccoli cost?

Respuesta :

KazooManKory
KazooManKory KazooManKory
  • 22-03-2019

Answer:

32 ounces costs 3 dollars.

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound. So 32 ounces is 2 pounds. 1.5*2=3. 32 ounces costs 3 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Where is the largest telescope built?
what number increased by 25 equals 40?a number divided by 5 equals 17.find the numberten less than a number is 42.find the numberwhen 12 is subtracted from 3 ti
Are insects endothermic or ectothermic?
What is the antiderivative of cos (pi*x)-1?
The variables x and y are directly proportional, and y=2 when x=3. What is the value of y when x=9
What is 1/4 of 80 please help me
How to find hyptenuse of a triangle?
Can you describe how mixtures relate to substances?
Given the information below, QRS is UVT similar to ? If so, give the scale factor. QR= 8 RS = 16 UV = 18 VT= 34 M<S=36 M<T=36A.No, the triangles are not
Name one of two types of pentahedrons