RegenaSassman263
RegenaSassman263 RegenaSassman263
  • 28-09-2015
  • Mathematics
contestada

Which of the following cereals is the best buy?
a. 28 oz for $4.29
b. 32 oz for $4.59
c. 36 oz for $4.79
d. 24 oz for $3.59

Respuesta :

taskmasters
taskmasters taskmasters
  • 01-10-2015
Find which of the following cereal is best buy
a. 28 oz for 4.29 dollars
=> 28 / 4.29
=>  each 1 oz of cereal cost 6.5 dollars

b. 32 for 4.59 dollars
=> 32 / 4.59
=> 6.97 or 7.00 dollars
=> each 1oz of cereal cost 7.00 dollars

c. 36 oz for 4.79 dollars
=> 36 / 4.79
=> 7.4 dollars
=> each 1oz of cereal costs 7.4

d. 24 for 3.59 dollars
=> 24 / 3.59
=> 6.7 dollars
=> each 1 oz of cereal cost 6.7 dollars

Thus, the best buy cereals is d. 24oz for 3.59 dollars







Answer Link

Otras preguntas

Does gravity exist without air?
175,028 fill boxes expanded form
Mariah has 72 flowers in four bases she put the same number of flowers in each base how many flowers are in one vase
A deka meter is best suited for measuring which distance
mr. jameson is using sonnet 18 by william shakespeare to teach her students how to analyze a rhyme scheme. so long as men can breathe long live this and this gi
one evening, a ticket booth sold five times as many adult tickets as student tickets. the number of adult tickects sold was 145. how many student tickets were s
96+13=13+______ I do not understand and I do not know the property
Which region was controlled by the ottoman empire in 1683?
which story is most likely from the romantic era? picture below
what are two other ways to name plane V