Melissa12341 Melissa12341
  • 26-09-2015
  • Mathematics
contestada

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine cost of 3 eggs

Respuesta :

neebie7
neebie7 neebie7
  • 26-09-2015
First find the cost per egg. A dozen is 12, so divide 1.12 by 12 and multiply that by 3. Or even easier, divide 1.12 by 4 because 3 x 4 is 12
Answer Link

Otras preguntas

Find the volume of the shape
Why does a single cell organism do not need a circulatory system
What do the Creeks value that DeSoto did not? A earth and life B past experiences C storytelling D gold and silver
how successful was shahwaliullah in countering effects of the decline of Muslim rule in the 18 century​
HELP!! How does Dr. Hayes' and Dr. Malaska’s research differ? Why are both research projects important?
Which angles are supplementary to each other? Select all that apply. 5 1 3 24 and 23 22 and 24 23 and 26 22 and 23
The median player salary for the New York Yankees was $1.5 million in 2007 and $1.7 million in 2013. Write a linear equation giving the median salary y in terms
which personal pronoun the soloists Jan and she/her practiced after school.
How was the effect of the war felt across social classes from wealthy slave owners to small farmers in the South? As slavery was abolished, the federal governme
Usint context clues in the passage below, what is most likely the best definition of the underlined bolded word as it is used in the text? pg. 226 "I have alway