calvinsanchez5531 calvinsanchez5531
  • 28-09-2017
  • Mathematics
contestada

In a certain grocery store, strawberries cost $5.92 per pound ( 5.92 dollars/lb ). what is the cost per ounce? express your answer numerically to the hundredths place.

Respuesta :

JustTasnim
JustTasnim JustTasnim
  • 28-09-2017
1 pound is 16 ounces
so $5.92 are 16 ounces
for 1 ounce, divide $5.92 by 16
so $0.37 for each ounce
Answer Link

Otras preguntas

please help me solve for x: t=pd/2x
Can you define the mathematical term conjecture in one sentence please?
I throw a stone off a cliff 32 feet above the water.  The height of the stone in terms of time (in seconds) is given by h(t) = -16t2 + 128t + 32.  At what time
round 2.6 to the nearest tenth
what is the answer 3.5r=3(4+.5r)?
Who developed a way of showing valence electrons?
The variables x and y are directly proportional, and y=2 when x=3. What is the value of y when x=9
Name the process through which an amoeba aquires food from its external environment
calculate the volume occupied by 16g O2 at atp
Help me with this question please thank you A ball is thrown downward from a window from a tall building. Its position at time t in seconds is s = 16t^2 + 32t,