jking9owx0zk jking9owx0zk
  • 27-09-2017
  • Mathematics
contestada

One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?

Respuesta :

Cat516
Cat516 Cat516
  • 27-09-2017
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
Answer Link
cubstl
cubstl cubstl
  • 27-09-2017
There are 12 eggs in one dozen. In order to find the cost of one egg, divide $1.98 by 12: $1.98/12=$.165
Answer Link

Otras preguntas

can you tell me the answers and how you got them??thx
2+3=45,8+4=96,7+2=63,6+5=66,9+4=??
you finished cutting up a raw chicken and put it in the oven to cook. you should
In order for the economy to be strong, individuals must
did chimps feed more on seeds or leaves during May?
use mental math to find the sum. draw or describe the strategy you use. 52+19
What happens to the room temperature in ehich an air conditioner is lefy running on a table in the midle of the room
Kroner had squash on sale for .49 cents a pound. Tim bought 6 pounds to grill for supper how much did he spend on squash? Solve And steps
______ is something that can increase you're chances of developing a diesease.
Two times a number plus three equals one half of the number plus 12. What is the number?