aasmith2000ovvrxw aasmith2000ovvrxw
  • 27-09-2017
  • Mathematics
contestada

Salumé bought 4.59 pounds of lobster for $39.98. How much did she spend per pound of lobster? Round your answer to the nearest cent. A. $7.11 B. $35.39 C. $8.71 D. $9.99

Respuesta :

gabrielavarela gabrielavarela
  • 27-09-2017
The answer is C. Take the amount of money that she spent divided by the amount of lobster that she bought and you will get how much she spent per pound.
Answer Link
jazzijay
jazzijay jazzijay
  • 27-09-2017
c. 39.98/4.59 =8.71.…
Answer Link

Otras preguntas

In which sentence is the underlined word the direct object? In a monarchy, kings or queens give people the laws. In a democracy, elected leaders make decisions.
Baby olivia is 2 months old and sleeps 20 hours per day. about _____ in 20 infants sleep more than 19 hours each day.
find the values of angles x, y, and z.​
Help me do question 9 and 10 I am 6th grade. Please
In what ways has music in south africa reflected the particular history of the country
Could you guys help me answer these two questions
Define differential erosion​
Select the correct answer. Which theme is evident in this excerpt from Susan Glaspell's Trifles? MRS HALE: I wish if they're going to find any evidence they'd b
South Carolina and Georgia refused to ratify the U.S. Constitution unless slavery was allowed.truefalse​
Look at this portrait of bindo altoviti by raphael. what is noteworthy about raphael's portraits?