Lolag1898 Lolag1898
  • 31-08-2017
  • Mathematics
contestada

Determine which package of laundry soap is the better buy: 65 ounces for 6.99 of 120 ounces of 12.99

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 31-08-2017
65 oz for 6.99....
6.99/65 = 0.107 

120 oz for 12.99..
12.99 / 120 = 0.108

well...if u rounded them, they would cost the same.....but actually, 65 oz is about 1/1000 cheaper....I would probably say they cost about the same because I dont think that 1/1000 difference is gonna make that much of a difference
Answer Link

Otras preguntas

how do landforms affect the shape of countries in europe?
Brand x cost $1.56 for 12 ounces. Brand y cost 2 ¢ more per ounce. What is The cost of 15 ounce of brandy
The average height of three students is 68 inches. If two of the students have heights of 70 inches and 72 inches respectively, then what is the height (in inch
Which word correctly completes the sentence? We were impressed by several __________ drawings.   A. student's
what is the average per day?
Why do you think cereal boxes are not shaped to give the greatest ratio of volume to surface area?
the digestive system process food into usable and unusable materials what happens to the unusable food
Which word correctly completes the sentence? The scientists tracked several __________ flight paths.A. geesesB. geese's C. g
If 4x + 5y =10 and x + 3y = 8, then (5x+8y)/3 (A) 18 (B) 15 (C) 12 (D) 9 (E) 6
A deposit windblown sand is called