unknowngamer1 unknowngamer1
  • 31-08-2017
  • Mathematics
contestada

Brooke buys a toothbrush and toothpaste for 2.95. If the toothbrush costs .65 less than the toothpaste. How much is the toothbrush

Respuesta :

lizbrown00
lizbrown00 lizbrown00
  • 31-08-2017
Divide the cost by 2 and then add .65 to one side and subtract it from one of side and add it to the other. .82 for the tooth brush and 2.12 for the toothpaste
Answer Link

Otras preguntas

Five gallons of water are added to a pool each minute. After correctly carrying out the Solve step of the five-step problem-solving plan, which solution should
Which principle of design is she following
The nominal group technique improves group decision making by decreasing a-type conflict. select one: a. True b. False
how would you solve #3?
When the minister's daughter fell ill, she experienced convulsions, and she said it was caused by a witch.A. Complex sentence B. Compound sentence C. Compound
Match each transition with its definition/function in a paragraph. Match Term Definition On the contrary A) To summarize In addition B) To give an example For i
A liquid is considered an acid if it has a lot of
What is the most controversial provision of the Patient Protection and Affordable Care Act—which is sometimes referred to by its detractors as Obamacare?
Which of the following is not a reason to use coordination in your writing? A. to emphasize main ideas B. to combine short and choppy sentences C. to balance gr
Please help me out here please find the answer