cupcakeater9139 cupcakeater9139
  • 26-07-2017
  • Mathematics
contestada

In a certain grocery store, strawberries cost $5.92 per pound ( 5.92 dollars/lb ). what is the cost per ounce?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 26-07-2017
1 lb = 16 oz

5.92 / 16 = 0.37 per oz.....37 cents per oz
Answer Link
david8644
david8644 david8644
  • 11-12-2019

Answer:

$,37 dollars per ounce of strawberries

Step-by-step explanation:

We have to remember that there are 16 ounces in one pound so in order to calculate the cost per ounce, we just divide the cost per pound by 16:

5,92/16= ,37

SO the cost per ounce of strawberries when the price per pound is 5,92 dollars will be 0,37 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

How do you write standard form 24 ten thousands
what does jaime cette villan mean in english.
The population of Clarksville is about 6,000 people. What is the population written as a whole number multiplied by a power of ten?
in what way did president grant's approach to reconstruction differ from that of president johnson
How many solutions does a system of linear equations in three variables have if in solving the system you correctly obtain the equation 12=12?
What event inspired a new perspective on, and attention towards, African civil rights and African nationalism?
Which type of economic system was favored by small business owners?
What moderates much off the air temperature over northwestern Europe
The greatest common factor of 3m^2n+12mn^2 is?
what can happen if you change a patients address in the system without her permission