someone3 someone3
  • 29-04-2015
  • Mathematics
contestada

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of
400 grams of the flour?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-04-2015
The answer is $2.40. You get this by first converting grams into kilograms. So you get 0.4 as kilogram and finally you multiply by $6 so you get $2.40
Hope that helps :)

Answer Link

Otras preguntas

which geographic region is most of the Great Rift Valley found
A polygon with all equal sides and equal angles is brainly
oh god the first one is correct I took the test too and I got 100% using brainly in the most of the questions thx mate for the answer
What events led to the Tulsa Race Massacre?
what value of x makes a true equivalent fraction statement. 5/x = 30/54
HELP!!! Given a standard number cube (six sides) what is the probability that you roll the number cube and get a number that is less than 27 (if you remember ho
Critical Thinking and Applications: Imagine that you own a chain of toy stores. An inventor claims to have developed a new kind of ball, called Rocketball, that
Oxidation reactions involve the loss of __________.
The sixth-grade students at Madison Middle School had a walkathon to raise money for their local hospital. Their principal tracked how much money each student r
2. At the end of the opening section, the author explains that Stevens's great-grandfather "suffered a fate all too common for Native American children in the e