princenier2004 princenier2004
  • 28-05-2017
  • Mathematics
contestada

Daniel spent $4.75 for lunch and $1.85 for a snack. Kyle spent $5.75 for lunch and $1.00 for a snack. How much more money did Kyle spend than Daniel?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-05-2017
Daniel spent $4.75 for a lunch and $1.85 for a snack
$4.75+$1.85=$6.6, so Daniel spent $6.6 total

Kyle spent $5.75 for lunch and $1.00 for a snack
$5.75+$1.00=$6.75, so Kyle spend total $6.75.

Final step:
$6.75-$6.6=$0.15. As a result, Kyle spent $0.15 or 15 cent more than Daniel. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

meg picked 7 berries. jon picked 9 berries. write a doubles-plus-2 fact to show how many berriesthey have in all
Explain how the value of a decimal changes as you move to the left or the right in a place value chart
Which statement is true for single-celled organisms? A. They are often harmless. B. They always cause disease. C. They only live inside humans. D. They reproduc
what happened as Noah watched the nalvage crew float the casino boat
What is the function of a vesicle, sometimes called a vacuole, in an animal cell? A. It stores substances such as food, water, and wastes. B. It is the location
What was a root cause of the Containment Policy?
four balls of wool will make 8 knitted caps how many balls of wool will Malcolm need if he wants to make 6 caps?
round 5,370,288 to the nearest hundred thousand
Which make up rocks? A. gases B. organic matter C. carbon D. minerals
what is the total number of electrons in the second principal energy level of a sodium atom in the ground state?