Chatalife6 Chatalife6
  • 28-04-2017
  • Mathematics
contestada

xpress each ratio as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.

$3 for 6 cans of tuna
a.
$1.25/can
c.
$2.00/can
b.
$18.00/can
d.
$0.50/can


Respuesta :

Аноним Аноним
  • 28-04-2017
The correct answer is letter D because, 3 divided by 6 is 0.5 which equals 0.50. 50 cents!
Answer Link
xXxChickenNuggetxXx
xXxChickenNuggetxXx xXxChickenNuggetxXx
  • 28-04-2017
The correct answer is D. If you do the math correctly you get 50 cents
Answer Link

Otras preguntas

How to write this sentence in a active voice : the baseballs were autographed by papa after the playoff games ?
THE DEFINITION OF DIGIT
When an airplane is sitting on the ramp, which of Newton's Laws does it exhibit?
Pls help have a great weekend
WHAT IS 5.63 x 10^-6 IN DECIMAL FORM?
Pls help me thanks have a great weekend
Use mental math to find the amount of a 12% shipping fee for an item that costs $250. Explain your steps.
three consecutive odd integers have a sum of 39. find x, the smallest of the three integers
a number increased by 7 is 2 less than twice the number
Consider two cells with the same volume but with very different surface areas due to differences in their shapes. the cell with the larger surface area is likel