AlexineG762697 AlexineG762697
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

If 10 lbs. of potatoes cost$6.99 then how much would50lbs. of potatoes cost?

Respuesta :

AzyriahP2515 AzyriahP2515
  • 31-10-2022

since for 10 lb, the potatoes cost $6.99, for 50 lb we just have to multiply by 5 the cost (since 50 is 5 times 10) to get the following:

[tex]5(5.99)=34.95[/tex]

therefore, 50lb of potatoes cost $34.95

Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
50 POINTS AND BRAINLIEST
How did trade routes, help Islam become an empire?
How would you know if transcription has been successful?
Answer the prompt below by utilizing the ACE format. What would John Locke advised the colonists to do? Be sure you cite Locke as well as additional supporting
Which of the following caused the greatest shift in global trade patterns? O Europe's willingness to sell their luxury goods in exchange for silver O European c
Countries lacking natural resources, human resources, and capital resources would likely develop a variety of commercial industries. participate in a large numb
The figure shows different possible transitions of electrons as they move from higher energy states to lower energy states. Which transition will produce the sp
Anja starts collecting her change in the jar to help save for a monthly trip to the movies. She put $5 in the first day and $0.50 every day after that. what is
A 2-yard piece of ribbon costs $20.22. What is the price per foot?