AzadR249722 AzadR249722
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

$5 for a case of 10 cans of tuna?

Respuesta :

MeshalM17521 MeshalM17521
  • 31-10-2022

Given:

$5 for a case of 10 cans of tuna

We will find the unit rate which represents the cost of one tuna

So, we will divide the total cost by the total cans of tuna

so, the cost of one can of tuna =

[tex]\$5\div10=\$0.5[/tex]

So, the answer will be the cost of one can = $0.5

Answer Link

Otras preguntas

The following information was taken from Southgate Industry's cash budget for the month of July: Beginning cash balance $480,000 Cash receipts 304,000 Cash disb
Brains or Brawl? List the reason why you choose what you choose.
Jake asks "Did they give us des indices ?" What are indices? coins clues maps assistants
Let A and B be two independent events. If p(A)=3/5 and p(B')=1/3 then the value of p(AUB)' is equal to?
Which of the following statements about money that is​ correct? A. Money is a completely stable store of value. B. Credit cards and debit cards are examples of
Which is an example of an investment?receiving a loan from a bankbuying shares in a companygetting a partner to contribute to a businessfollowing the rise and f
Cellulose is found throughout the cell wall of plant cells so cellulose make cells walls Ridgid which indicates that Cellulose is a
Find the value of (2x-1) -(y+3) when x=3 and y=1
explanation about Cardinal number Carolyn relation cardinals ​
Do you think Judson was right to take justice into his own hands?