JennalynnP536770 JennalynnP536770
  • 31-10-2022
  • Mathematics
contestada

which is the better buy a 12 oz box of cereal for $3 or an 8 ounce box of cereal for $4

Respuesta :

MyleaR175489 MyleaR175489
  • 31-10-2022

We determine that by calculating the cost of buying one Oz for each case, that is:

[tex]p_1=\frac{1\cdot3}{12}\Rightarrow p_1=\frac{1}{4}\Rightarrow p_1=0.25[/tex][tex]p_2=\frac{1\cdot4}{8}\Rightarrow p_2=\frac{1}{2}\Rightarrow p_2=0.5_{}[/tex]

Here p1 and p2 represent the cost of 1 Oz for the 12 Oz and 8 Oz scenarios given, from this we have that is better to buy a 12 Oz box of cereal for $3 since we would be buying 1 Oz for $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

Civil War Part 3 Why did "class conflict" evolve over draft policies?
Which statement can be inferred from the following lines? A study revealed that most autistic children have under-developed motor skills as compared to normal
Karlas starting salary was 32200 she gets a 700 raise every year. Write an equation taht models this.
Match the example to the term. 1 . irony 2 . pentameter 3 . rhyme scheme 4 .simile 5 . slant rhyme 6 . trochaic 7 . true rhyme 8 . language 9 .personification 1
Calculate the Zscore of $80
PLEASE HELP ME!!!! Thank u
The concept "structural social mobility" refers to
what is the value of n
Current theories regarding the evolutionary significance of anxiety and fear suggest that
which impact did ironclads have on warfare