MuniraX254758 MuniraX254758
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

you buy butter for $5.03 a pound one portion of onion compote requires 1.7 oz of butter how much does a butter for one person cost

Respuesta :

AnnleighT404825 AnnleighT404825
  • 30-10-2022

ANSWER

$0.53

EXPLANATION

The proportion price to ounces of onion - 1 pound is equivalent to 16 ounces - is:

[tex]\frac{5.03}{16}=0.31\text{ dollars per ounce}[/tex]

If we need 1.7 oz, the price is:

[tex]1.7\times0.31=0.527\approx0.53[/tex]

$0.53 for 1.7 ounces of butter.

Answer Link

Otras preguntas

What rights of the American colonists might have the king of England have violated
Two reasons the art of the Harlem Renaissance was optimistic?
the quadrilaterals JkLM and PQRS are similar.find the length x of QR.
if you draw a trapezoid with three right angles. is it possible?explain
Is the plurea one of the membranes beside the lungs?
Which muscle type lines the interior walls of hollow organs? I. Cardiac II. Smooth III. Striated A. I only B. II only C. III only D. I and II E. II and III
The perimeter of a rectangular is P = 2L + 2W. Solve for L if the perimeter is 220 ft and the length is 10 ft more than the width.
Which muscle type lines the interior walls of hollow organs? I. Cardiac II. Smooth III. Striated A. I only B. II only C. III only D. I and II E. II and III
blakemore elementary school has 1,000 students. each of the 15 student council members of Blakemore Elementary School is responsable for telling exactly 2 other
write the given expression as the sine of an anglesin40cos20+cos40sin20