KeinanR423708 KeinanR423708
  • 30-10-2022
  • Mathematics
contestada

Mae wants to buy ice cream cones. It would cost $8.25 for 3 ice cream cones. At this rate how much will she spend on only 2 ice creams cones?

Respuesta :

JhenesisG663318 JhenesisG663318
  • 30-10-2022

Take "x" as the price of an ice cream cone

3x=8.25

x=8.25/3=2.75

Each ice cream cone costs $2.75, then two ice cream cones will cost:

2x=2*(2.75)=5.5

She will spend $5.5 on 2 ice cream cones

Answer Link

Otras preguntas

How could you turn a heterogeneous mixture of salt,sugar, and baking soda into a homogeneous mixture?
determine the final temperature of a 10-0-g aluminum block originally at 25.0°C if you apply 435 joules of energy to it
Which structure allows upper respiratory infections to spread from the throat to the tympanic cavity?
The amish in the united states use the ___________ in order to protect their way of life.
Use the distributive property to expand the expression. −(3x2 + 4y) + (8z2 − 2) A) −3x2 + 4y + 8z2 − 2 B) −3x2 − 4y − 8z2 + 2 C) −3x2 − 4y + 8z2 − 2 D) −3x2
What reaction occurs when two amino acids are put together?
in what ways was agora similar to the citadel section of mohenjo daro?
Cannons were brought to Boston by ___. Canadians Vermonters Englishmen Minutemen the French
When the information gathered by an author comes from reports and articles written by other authors, what is this source known as? A: a primary source B: a seco
Stopping fibrillation of the heart by the use of drugs or by physical means is called