ChasonX127096 ChasonX127096
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $12.00? How much money will 5 pounds of blueberries cost?

Respuesta :

CyrineX216667 CyrineX216667
  • 29-10-2022

We were told that Blueberries cost $4.00 per pound. Thus, the amount of blueberries that can be bought for $12 is

12/4 = 3 blueberries

The cost of 5 pounds of blueberry would be

5 * 4 = $20

Answer Link

Otras preguntas

find the domain x^2-25/2
Why do Jim, Smollett, Ben Gunn, Dr. Livesey, and Silver leave three of the mutineers on the island? A. Silver tricks the others into thinking that the mutineers
What factors increased tension between the north and south
Which sentence contains an adverb clause? A. I told my parents I wanted to play on the softball team this year. B. My father drove me to the field where the tea
what reference source would you use to find the meaning of "etiquette"?
What is the mass of 0.01mols of Na2SO4
Which sentence contains an adjective clause? A. The movie that we rented from the vending machine is a new release. B. My mother made a grocery list, but I forg
According to the scores on the last math test, 80%, or 20, of the students in the class received an A. Find the number of studenin the entire class.
Which sentence uses punctuation correctly? A. The blizzard lasted for hours, and the total snowfall was more than 10 inches. B. The blizzard lasted for hours an
Lauren jogs at a rate of 2 miles every 2/5 hour. What is her unit rate ?