MahadM71890 MahadM71890
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

what is the unit price for 3 comic books for 9 dollars

what is the unit price for 3 comic books for 9 dollars class=

Respuesta :

IyaniX526096 IyaniX526096
  • 29-10-2022

The cost of 3 comic books is $9.

Determine the unit price of comic book.

[tex]\frac{9\text{ dollars}}{3\text{ comic books}}=3\text{ dollars per comic book}[/tex]

So unit price of a comic book is $3 per comic book.

Answer Link

Otras preguntas

While mark brainliest oks hurry its due tmr
1.Find by factors the square root of 36002. Find by factors the cube root of 343​
please help ! no links!!!What is the distance between the following points? ​
whats 134 ÷ 10² = ( please help!!)​
Write an expression that is equivalent to three over five (3y + 15). three over fivey + 9 three over five y + 15 nine over fivey + 9 nine over fivey + 15 I
¿Comprendiste? Did you understand the reading? Answer the following questions in complete sentences. 1. ¿De dónde son Lucas, Araceli y Simón? 2. ¿Qué les gusta
Write a sponsorship for a food letter
please helpppx+5/2 - x+3/6 = 1
Most experiments in ecology are quick and can be done in a lab. true or false
What change did and what state the same during the American revolution