Respuesta :

Answer: $12.60

Since a pound of roast costs $2.25, we will just multiply this to the weight of roast Alan bought,

[tex]2.25\frac{\text{ dollars}}{\text{ pound}}\times5.6\text{ pounds}=12.6\text{ dollars}[/tex]

Therefore, Alan paid $12.60