AnsleeR421416 AnsleeR421416
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

Four bottles of Dr.pepper cost $4.68. find the unit price of each bottle

Respuesta :

YadrielO217183 YadrielO217183
  • 29-10-2022

Given that 4 bottles cost $4.68.

The unit price here will be the price of each bottle of DR.pepper.

To find the unit price, we have:

[tex]\text{Unit price = }\frac{Cost\text{ of pepper}}{Number\text{ of bottles}}[/tex][tex]\text{Unit price = }\frac{4.68}{4}=1.17\text{ dollars}[/tex]

The unit price of each bottle is $1.17

ANSWER:

$1.17

Answer Link

Otras preguntas

whats 60n 110e in asia
How to answer the first question
Which of these sentences would be most effective in establishing a humorous tone? A. Going to the dentist is not as bad as people imagine. It’s worse. B. I am
Which is the best estimate of the mass os a basketball
Predict which way thermal energy will flow when you hold a cup with a hot drink in your hands. Explain
Carlos has 7 1/2 acres of farmland. He uses 1/3 of the acres to graze animals and 1/5 of the acres to grow vegetables . How many acres does Carlos use for graz
What were the effects of the Treaty of Tordesillas on the European possessions in the Caribbean?
what is the difference between the structure of an organ and the function of the organ
the angles of a guadrilateral measures 80,100 100 and 80 in this order what kind of quadrilateral has this shape what attributes help you solve the problem
Which adjectives in an advertisement would appeal to an older, affluent audience?