GenesisK609316 GenesisK609316
  • 29-10-2022
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of 14lb for $2.99

Respuesta :

KaymenF712843 KaymenF712843
  • 29-10-2022

Answer

The unit rate is $0.2136

Explanation

We are told that 14 lb costs $2.99​, we are then told to calculate the unit rate, that is, the price of 1 lb.

Let the unit price or the price of 1 lb be x.

14 lb = 2.99 dollars

1 lb = x dollars

We can write a mathematical expression by cross multiplying

14 × x = 1 × 2.99

14x = 2.99

Divide both sides by 14

(14x/14) = (2.99/14)

x = 0.2136 dollars

Hope this Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Photosynthesis takes in the __________ specifically in a green pigment called _________.
if 4x=60 what is the value of x?
Simplify (7x^2 - 11 + 16x) + (5x - 3x^2 - 7)
1. Internally Displaced Persons (IDPs) may still be in danger from their government. True False
like terms have the same _____ with the same _______​
What causes precipitation to fall to the Earth’s surface?
I don’t know this one and I’m eating soo yea could you help me out please ?
(social sciences) Based on your opinion, what do you think are the positive and negative aspects of not being part of an institution?
What is the expermintal example of Zeeman effect?
Can we conclude that two similar figures can also be congruent figures? Explain.