SussyH700421 SussyH700421
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

three liters of soda cost $3.45 how much soda do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

PanagiotaR600461 PanagiotaR600461
  • 26-10-2022

three liters of soda cost $3.45 how much soda do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Find out the unit cost

Divide the total cost by the total liters

so

$3.45/3=$1.15 per liter

Answer Link

Otras preguntas

What can the dodo and the island of Mauritius teach readers about ecology and our environment .
please help ill mark brainliest​
Heeeeelllllllppppppp
Can you please translate gig bio in Spainsh pls
Which of these excerpts from the United States Constitution best reflects the principle of checks and balances? A. “This Constitution, and the Laws of the Uni
3(x-4)-(2x+8) simplify
Whales have what seem like remnants of a pelvis and femur, as shown here. An x-ray image of a whale tail. The pelvis and femur bones are shown. What are these s
What is: a. 2(6x - 4)+3(2x - 3) b. 5+ (6x + 4)
please help!!!!!!!!!!!!
Write a proportion relating the side lengths of the triangle to any other triangle that has the line as a hypotenuse, a horizontal length of x units, and a vert