JenaliseA359008 JenaliseA359008
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

How to find the unit price

Respuesta :

PesselY605018 PesselY605018
  • 26-10-2022

In order to find the unit price of a certain item, we just need to divide the total price paid (or total cost) by the amount of items bought.

For example, if we have 6 books for $30 total, to find the unit price, we can divide the total cost by the number of books:

[tex]\frac{30}{6}=5[/tex]

So each book costs $5.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is not adversting medium
the sedition act made it illegal to "print, utter, or publish . . . any false, scandalous, and malicious writing" about the american government. how did this la
Which characteristic of Emily Dickinson’s writing style is evident in this poem? a. the deliberate use of archaic language and line-bound syntax b. natural lang
what is true about all uranium atoms ?
What impact did the development of surburbs have on american societyt?
Waldo is standing in front of a statue honoring the leader responsible for establishing communism in China. Where is Waldo standing?
The first decision maker in the criminal justice system and often the most important is:
Which type of plate motion is characteristic of a transform boundary?
What are some physical benefits to be gained from weight lifting?
In ovaries, the final products of meiosis are A) haploid cells. B) diploid cells. C) triploid cells. D) polyploid cells.