AlexzaU39904 AlexzaU39904
  • 26-10-2022
  • Mathematics
contestada

Sam is buying turkey from the deliif turkey cost $8.00 per pound and he wants 22 pound how much will he spend on the turkey

Respuesta :

TuranJ732533 TuranJ732533
  • 26-10-2022

We can calculate how much will Sam spend if he buys 22 pounds of turkey by multiplying the cost per pound ($8) by the pounds that he wants, like this:

cost = $8*22= $176

Then, Sam will spend $176

Answer Link

Otras preguntas

F is the midpoint of EG. If EF = x + 3 and EG = 5x − 6, what is EG?
Repeat the following procedure for the four given numbers. Multiply the number by 6. Add 4 to the product. Divide this sum by 2. Subtract 2 from the quotient. Q
in how many different ways can we fill 3 jobs given a choice of 8 applicants
Informative statement under the topic of A child who was kidnapped and held for ransom
Rewrite the following polynomial in standard form.
What are two ways in which someone can start establishing a good credit report?
cover letter addressing the honorable member for school fee assistance
Give me a personal experience about adaptability transition from a school to a new school
HELP QUICK PLS 40 POINTS Write the following expression in simplest form.
The common stock of the C.A.L.L. Corporation has been trading in a narrow range around $120 per share for months, and you believe it is going to stay in that ra