cutiebeaaar10
cutiebeaaar10 cutiebeaaar10
  • 29-08-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon container of disinfectant costs $24.32. What is the price per cup?​

Respuesta :

dejaupshaw dejaupshaw
  • 29-08-2022
.76 cents per cup.

Their are 16 cups in a gallon.
2 gallons would be 32cups.
Divide 24.32 by 32.

0.76 is your answer
Answer Link
imeinberg89
imeinberg89 imeinberg89
  • 29-08-2022
76 cents
16 cups a gallon times two
24.32 divided by 32
Answer Link

Otras preguntas

Your total cost with tax is $29.51, including 7% sales tax. What is the price without the tax?
Which of these sources would be the most unreliable source for your research on pigs? A) the local pig farmer B) a veterinarian C) your friend with a pet pig
history question describe two feature of elizabethan government if you answer this question fully i will make you brainleist !!
Write a polynomial function of least degree with the given zeros. 4,-4, 3i
Every sequence written in explicit form can be rewritten in recursive form AND every sequence written in recursive form can be rewritten in explicit form. TRUE
Need help please. Commonlit
can you please help me with this problem .
e) Simplity i. 10g3 27 ^3
Please help♥ I'll give brainliest
the area of a 12-cm- wide rectangle is 180cm. what is its length?