mavant25 mavant25
  • 31-07-2022
  • Mathematics
contestada

3 tons of sawdust cost $5,700.00. What is the price per pound?
$

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 31-07-2022

Answer:

$0.95/lb

Step-by-step explanation:

1 ton = 2000 lb

3 tons = 3 × 1 ton = 3 × 2000 lb = 6000 lb

$5700/(6000 lb) = $0.95/lb

Answer Link
smkjee2 smkjee2
  • 31-07-2022

Answer: $0.95/lb

Step-by-step explanation:

3 tons = 6000 pounds

Therefore, using ratio and proportion rules,

6000/5,700 = 1/x

x = 5700/6000 = 0.95

The price is $0.95, or 95 cents per pound.

Answer Link

Otras preguntas

removing the dimensional prefix and express in scientific notation ( include unit)7.4nm6.78 x 10^8 MHz5.36 x 10^6 kV1500mACalculate the following numbers into s
One side of a triangle is 1 in. longer than the shortest side and is 1 in. shorter than the longest side.  The perimeter is 17 in.  Find the dimensions of the t
what are valency and radicals
2x-3y=14 2x-y=-10 How you do this ?
An athlete with a high count of red blood cells will perform well in tests of physical endurance because (a) waste products will be removed from the body easily
how did the londan underground railway become a huge sucess?explain?
A student investigated how the pressure in a diving pool varied with depth. He filled a balloon with helium and tied it to the end of a long pole. Then he subm
what are valency and radicals
During a science experiment, Peter found the temperature of a certain liquid to be −a∘ Centigrade after he had raised the temperature by x degrees.Write an expr
what are valency and radicals