Seudónimo Seudónimo
  • 30-01-2015
  • Mathematics
contestada

six cakes cost £2.40 how much do ten cakes cost

Respuesta :

SlowZasob
SlowZasob SlowZasob
  • 30-01-2015
There are a few ways to find out the correct answer. One of them is to divide 2.40 by 6 to get a price of one cake and then multiply it by 10:

2.40 ÷ 6 = 0.40
0.40 * 10 = 4.00

Answer: Ten cakes would cost 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What is 6474756+ 56-6r7=
What are the characteristic features of TFTP?
PLZ HELP AND QUICK I AM TAKING A TEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! El Salvador is on the continent of ____
Pleas answer these two important questions for me!!!!!
A water molecule is positively charged at one end and negatively charged at the other end and is said to be \what type of molecule? A. polar B. metamorphic
The world is common home to all
Which phrase represents the algebraic expression for r + 12? A. The difference of a number and twelve. B. The product of a number and twelve. C. The quotient
Explain one way that using a diagram can help you write an expression to determine the perimeter of a rectangle.​
A command headline aims to ask the reader questions about the product. has the goal of providing information to the reader. states a product's most important be
b. Calculate the empirical formula of a formula unit with the following percent compositions: 59.7% lithium (Li) and 40.3% nitrogen (N). Complete the table to h