vondalstanley80 vondalstanley80
  • 26-07-2022
  • Mathematics
contestada

My restaurant serves 50 bowls of soup a day. It uses 8oz of onions daily. I can purchase onions for 1.99 lb. And cut my own onions. Or buy them pre cut for 2.99 lb.

How to convert this into a math problem

Respuesta :

kibo1no1shirei1kan
kibo1no1shirei1kan kibo1no1shirei1kan
  • 26-07-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

you can ask the price difference when buying the pre-cut vs the not cut

total not the difference per lb total

Answer Link

Otras preguntas

What is a compatible number of 75 and 26?
Three and four tenths divided by two?
Molecules may be assembled into a microscopic structure called a(n) blank which carries out specific functions within a cell.
Where does surface water collect if it does not flow to the ocean
What is m in the equation 2m/5 = 1/3 (2m - 12) ? Please show steps
Solve simultaneously Y=x-2 Y^2=x
What two prime numbers make 36.
The temperature of a sample of water increases from 20°C to 46°C as it absorbs 5650 calories of heat. What is the mass of the sample? (Specific heat of the wate
would tearing aluminum foil be a physical change
The area of a rectangular garden is 38 and 1/4 square meters the width of the garden is 4 and 1/2 meters find the length of the garden. please explain how you d