natalieorozco0054 natalieorozco0054
  • 28-06-2022
  • Mathematics
contestada

A four line classified ad costs 25 for a week. Each additional line costs 2. What is the weekly cost for a 12 line ad

Respuesta :

Medunno13
Medunno13 Medunno13
  • 28-06-2022

Answer: 41

Step-by-step explanation:

If each line costs 2, then for the four-line ad, the cost is the initial price plus 4(2), meaning the initial cost is 25-8=17.

Thus, the cost of a 12-line ad is 17+2(12)=41

Answer Link

Otras preguntas

An engine moves a motorboat through water at a constant velocity of 22 meters/second. If the force exerted by the motor on the boat is 5.75 × 103 newtons, what
How to write 21/6 as a mixed number
Tengo que ir a la clase de piano y no me gusta nada. Estoy _____. Question options: triste aburrido (wrong) enfermo contento
Which artery can be found on either side of the neck? A. Aorta B. Carotid C. Radial D. Pulmonary
Siddhartha Gautama once said “You lose only what you cling to.” This quotation best represents the religious views of which religion?
HELP ME PLEASE! 20 points read the following prompt and type your response in the space provided. Choose either “to build a fire” or “the piece of string” How d
Find the value of this^
Lucy planted a lemon tree and a cherry tree. The lemon tree is 6 feet tall. The cherry tree is 3 7/10 times as tall as the lemon tree. How tall is Lucy's cherry
Carla sells hot coffee, cider, and tea from a sidewalk cart in New York City. Last month she sold $4,000 worth of product. Her variable costs during the same ti
Write a sentence to represent the equation 4 m = -8.