ilovetolearnmath ilovetolearnmath
  • 27-06-2022
  • Mathematics
contestada

the cost of 10 water bottles is $55. find the unit cost of the water bottle

Respuesta :

lertco6 lertco6
  • 27-06-2022

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

For one water bottle you divide the 55 dollars by 10

55/10= 5.5

Answer Link
SkiQueen
SkiQueen SkiQueen
  • 27-06-2022

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

We must divide to solve so lets do that now :)

55/10 = 5.50

Each bottle will cost 5 dollars and 50 cents :)

Have an amazing day!!

Please rate and mark brainliest!!

Answer Link

Otras preguntas

what's the best way to study for a math test?
Which u.s. president acted as a defense lawyer for british soldiers charged with murder before the revolution?
find the sum of 1/5 and 2/3, then divide by 4
Carriers of the sickle-cell trait are less likely to die of _____
Which conversion factors can be used to multiply to 4 km/min to get meters per hour? Select each correct answer. 60 min/1 h 1000 m/1 km 1 km/1000 m 1 h
Water at about 4°C (39°F) is more dense than water at 0°C (32°F). Why would the living organisms in the lake die if the water at the freezing point was denser t
Help pleaseeeeeeee.
Who are Duncan's Warriors fighting against in battle
Which equation can be used to find one multiple of 16
What is government attempting to protect with civil rights laws?