Seudónimo Seudónimo
  • 31-01-2017
  • Mathematics
contestada

a 16-ounce can of cashews cost $6.72. A 10 ounce can cost $4.50. Which can is better buy? How do you know

Respuesta :

Tomathon101
Tomathon101 Tomathon101
  • 31-01-2017
16/6.72 = 2.38... ounces per dollar
10/4.5 = 2.222... ounces per dollar
The 16 ounce deal is better, as you get more ounces per dollar
Answer Link
michaelespinal
michaelespinal michaelespinal
  • 31-01-2017
how do you know......well because you get more ounces per dollar
Answer Link

Otras preguntas

24*4*5*2=? / 4 = ? Help pls
what is 2 1/4 inches + 5 3/4 inches + 8 1/2 inches equals
When chloe finds the multiplication facts of 2, which digit will NOT be in the ones place of the products? 8, 4, 6, or 3
Use in or to + a verb I dream ___________ a new project
How can I calculate velocity when given time and distance measurements? I'm trying to get the average velocity of these : I don't necessarily need anyone to do
When chloe finds the multiplication facts of 2, which digit will NOT be in the ones place of the products? 8, 4, 6, or 3
Select the appropriate statement about healing wounds. a. ]Cell growth increases both toward the beginning and the end of the healing process. b. ]Cell growth i
Using these coordinates, (3, 1/4) and (-2, -1) write an equation in Point-Slope, Slope-Intercept, and Standard Form.
Alex, Beth and Carol share a sum of money. Alex receives 0.7 of the sum of money. Beth and Carol receive the rest of the money. If Beth receives 5/12 of the mon
What was a result of the Immigration and Nationality Act of 1965?