cutiepie12 cutiepie12
  • 28-01-2015
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is 26.25 dollars what is the unit price

Respuesta :

cmbalk1225 cmbalk1225
  • 28-01-2015
$8.75 per scarf

26.25/3
= 8.75
Answer Link
1AquilaClair
1AquilaClair 1AquilaClair
  • 28-01-2015


26.25 divided by 3 = 8.75

so, the unit price is 8.75


Answer Link

Otras preguntas

In a game using a spinner with four equal parts numbered 1 to 4, a contestant wins when the spinner lands on an odd number. Is this game fair? A. yes B. no C. n
is technology uniting or isolating people
Your group realizes that everyone will need essential items that can be made with resources on the island—trees, plants, animals, and so on. How do you determin
¿Quiénes tuvieron una conferencia en Guayaquil para planear la liberación de Suramérica? José Joaquin de Olmedo Simón Bolívar José de San Martín Julio Jaramillo
Which of the following are equations for the line shown below? Check all that apply. A. Y= x-2 B. Y-1=(x-3) C. Y=x-2 D. Y+4=(x+2)
What did I do wrong? I did the check but I didn’t get the same answer.
Can I get the awnser to this?
How do regulations differ for child-care facilities?
At August 31, Kingbird, Inc. has a cash balance per books of $8,320 and the following additional data from the bank statement: charge for printing Kingbird, Inc
What was the Schlieffen Plan? O It was Germany's strategy for the Battle of Marne. O It was Germany's strategy to fight on two fronts. o It was Russia's strateg