Hayhay1012
Hayhay1012 Hayhay1012
  • 30-01-2017
  • Mathematics
contestada

Adam spent $3.42 on orange juice. orange juice costs $0.12 per ounce. how many ounces of orange juice did adam buy?

Respuesta :

Boing0 Boing0
  • 30-01-2017
0.12 = 1 ounce. 12 goes into 342, 28.5 times. Your answer would be 28.5.
(3.42 divided by 0.12)
Answer Link

Otras preguntas

Solve pls brainliest
A parabola having its axis vertical passes through three points A(0,0), B(1,0), and C(5,-20) respectively. Determine the coordinates of the vertex of the parabo
i will mark as brainliest PLZ HELPPPPPP
help please!!ㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤㅤ​
Solve pls brainliest
Jeremiah's face was smeared and smudged with grease and dirt from the cars he had been working on. Which of the following revisions removes too many important d
convertd) 14 yd² to ft² e) 5.4 cm² to mm²​
Without graphing, describe the transformation from the parent function f(x) = | x |. 1. y = 5| x | 2. y = 1/3 I x I 3. y = 3| x |
Find the area of a rhombus whose side is 6 cm and one of its diagonal is 8 cm. Please answer with working, its really urgent, Thank you
im very confused on the question attached below....can someone pls explain it with an answer?